Jak odpowiednio zadbać o rośliny w ogrodach zimowych?

Ogrody zimowe pozwalają nam przebywać wśród ulubionych roślin, nawet zimą i podczas niesprzyjającej pogody. Jednak aby nasza oranżeria prezentowała się okazale, a rośliny były zdrowe, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Podpowiadamy, jak odpowiednio zadbać o rośliny w ogrodzie zimowym.

Mikroklimat zbliżony do naturalnego

Rośliny w ogrodach zimowych mogą nas cieszyć przez cały rok. Aby tak się stało, niezbędne jest stworzenie odpowiedniego mikroklimatu, najbardziej zbliżonego do takiego, jaki panuje w środowisku naturalnym uprawianych roślin. Trzeba więc zadbać o właściwą temperaturęwymianę powietrzanawodnienie i nasłonecznienie.

Na etapie projektowania ogrodu należy uwzględnić jego lokalizację, sposób ogrzewania i podlewania, a następnie dobrać rośliny, które będą dobrze rosły w przygotowanych przez nas warunkach. Optymalna temperatura dla ogrodów zimowych to ok. 20° C i taką temperaturę powinniśmy zapewnić w okresie zimowym. Możemy zastosować ogrzewanie podłogowe lub grzejniki ścienne. Jeśli zdecydujemy się na uprawę roślin tropikalnych, które potrzebują wyższych temperatur i dużej wilgotności, musimy się liczyć ze wzrostem kosztów ogrzewania.

Nasłonecznienie

Warunkiem właściwej wegetacji roślin jest, oprócz temperatury, także odpowiednie naświetlenie.  Przeszklenia ogrodów zimowych wykonywanych przez firmę Specjall pozwalają na dotarcie światła słonecznego do wszystkich zasadzonych roślin. Okna dachowe i ściany mogą być dodatkowo wyposażone w specjalne rolety, które chronią rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem. 

Podlewanie i nawożenie

Rośliny w ogrodzie zimowym wymagają regularnego podlewania oraz nawożenia Możemy podlewać rośliny ręcznie lub zamontować systemy automatycznego nawadniania. Latem należy podlewać rośliny codziennie, jesienią i zimą podlewanie możemy ograniczyć, pamiętając o tym, by nie dopuścić do wyschnięcia ziemi. Najlepszą porą na podlewanie jest wczesny ranek lub popołudnie. W okresie wiosennym i letnim możemy stosować nawozy, dostarczające roślinom niezbędnych minerałów.

Wentylacja

Latem temperatura w ogrodzie może przekraczać nawet 50° C, dlatego niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza. Wymiana powietrza jest możliwa dzięki otworom wentylacyjnym oraz nawiewnikom, w które wyposażona jest konstrukcja ogrodu zimowego. Ważnym elementem wpływającym na przepływ powietrza są również drzwi zewnętrze.