Zabudowa balkonów krok po kroku

Zabudowa balkonu może sprawić, że ten dodatkowy fragment naszego mieszkania zdecydowanie zyska na funkcjonalności. Jej wykorzystanie może być bardzo różnorodne i dopasowane do potrzeb użytkowników nieruchomości.

W wielu przypadkach ogólny kształt i wygląd, ale również przeznaczenie takiej dodatkowej przestrzeni uzależnione będzie od samego budynku, jego bryły, kształtu balkonu. Obecnie stosuje się systemy będące połączeniem szkła oraz aluminium, co daje pozytywne efekty estetyczne, jak również praktyczne.

Jakie wyróżniamy zabudowy balkonów?

Pośród najpopularniejszych rodzajów zabudów balkonów wyróżnia się systemy ranowe oraz bezramowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, w wyborze warto również kierować się dopasowaniem do estetyki budynku. Systemy bezramowe wyróżniają się tym, że są niemal niewidoczne z zewnątrz, przez co potrafią idealnie wkomponować się w dowolnym miejscu. Od ramowych odróżnia je przede wszystkim konstrukcja i sposób otwierania okien.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy pamiętajmy, że wielkości okien do zabudowy powinny być dopasowywane przez fachowca. Szyba musi bowiem spełniać określone normy, przy których będzie odporna na działanie intensywnych czynników atmosferycznych i będzie tym samym bezpieczna zarówno dla domowników, jak i osób przechodzących pod balkonem.

Zabudowa balkonów ramowa

Zabudowa balkonu w systemie ramowym wyróżnia się tym, że każda z zastosowanych szyb znajduje się w specjalnym aluminiowym profilu, w którym będzie przesuwana po prowadnicach w prawo lub lewo. Prowadnice mogą być jedno lub wielotorowe zależnie od tego, jakie potrzeby ma właściciel balkonu. Ilość szyb jest dopasowywana indywidualnie, po montażu będą się one przesuwały względem siebie po równoległych płaszczyznach.

Bezramowa zabudowa balkonu

Stosowane, w tym systemie szyby nie posiadają pionowych ram, co sprawia, że z zewnątrz będą niemal nie do zauważenia. Przebywając na takim balkonie nie zauważymy również problemów z jakimkolwiek ograniczaniem widoczności. Jest to często opcja uznawana za ciekawszą i bardziej estetyczną, która świetnie wkomponowuje się w otoczenie, jednak wybierając ją musimy liczyć się z nieco większym kosztem niżeli w przypadku rozwiązania ramowego. Tutaj również niezwykle ważne jest dopasowanie szyb przez specjalistę, zgodnie z konkretnymi zasadami technicznymi.

Czy warto zdecydować się na zabudowę balkonu

Jest to z pewnością korzystne rozwiązanie jeśli chodzi o przestrzeń, którą możemy dodatkowo wykorzystać przez cały rok. W naszym klimacie okres, w czasie którego przyda nam się otwarty balkon jest stosunkowo krótki, a gdy będzie on zabudowany może służyć z powodzeniem przez cały rok. Mieszkając w bloku czy w jakimkolwiek innym budynku, powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę, że wykonanie zabudowy balkonu jest ingerencją w jego elewację i wymaga posiadania odpowiedniej zgody spółdzielni lub zarządcy budynku. Zabytki będzie obowiązywała dodatkowa zgoda od konserwatora zabytków.