Kilka wskazówek, jak stworzyć ogród zimowy

Dowiedz się, czym jest ogród zimowy i jak go stworzyć

Planujesz budowę i aranżację ogrodu zimowego? Jesteś w dobrym miejscu. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka praktycznych pomysłów oraz przydatnych wskazówek, jak stworzyć ogród zimowy. Zachęcamy do lektury wpisu.

Czym jest ogród zimowy?

Ogród zimowy to miejsce, w którym niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych miło spędzisz czas w otoczeniu swoich ulubionych roślin. Może być wolnostojącym budynkiem lub też częścią domu. Konstrukcja ogrodu zimowego składa się z wytrzymałych aluminiowych profili oraz dużych przeszkleń zapewniających odpowiedni dopływ promieni słonecznych. Ogród daje możliwość cieszenia się otaczającą nas roślinnością i światłem słonecznym przez cały rok. Można podjąć się samodzielnej budowy bądź skorzystać z usług firmy specjalizującej się w wykonywaniu ogrodów zimowych.

Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, planując ogród zimowy?

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie musimy wziąć pod uwagę, planując budowę ogrodu zimowego, jest jego położenie. Najlepiej, jeśli będzie usytuowany od strony wschodniej bądź zachodniej budynku, gdyż taka lokalizacja zapewni właściwe nasłonecznienie oraz temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Ogrody usytuowane od strony południowej doskonale nadają się do uprawy egzotycznych roślin, jednak wymagają najwięcej prac związanych z chłodzeniem i przepływem powietrza, natomiast ogrody budowane od północy mogą nie zapewniać roślinom wystarczającej ilości światła. Równie ważnymi elementami, co wybór lokalizacji są możliwość regulacji światła słonecznego dostającego się do pomieszczenia poprzez montaż rolet czy żaluzji, a także zapewnienie wentylacji i właściwej wilgotności. W przypadku niektórych roślin, zwłaszcza ciepłolubnych, które nie mają szans przetrwać zimy, należy też zadbać o ogrzewanie pomieszczenia. 

Aranżacja ogrodów zimowych

Każdy projekt ogrodu zimowego uwzględnia rośliny, które chcielibyśmy w nim mieć. W mocno nasłonecznionych ogrodach zimowych bardzo dobrze czują się rośliny egzotyczny – cytrusy, figi, a nawet palmy. Warto też zadbać o odpowiedni dobór kwiatów oraz mebli pasujących do charakteru ogrodu. Ogród zimowy może pełnić funkcję pokoju wypoczynkowego, jadalni,  pokoju dziennego czy też gabinetu do pracy.