Jak założyć ogród zimowy – z pomocą producenta ogrodów zimowych czy samodzielnie

Ogród zimowy ma mnóstwo zalet. Pozwala nie tylko zwiększyć przestrzeń użytkową domu, ale także stworzyć idealny kącik relaksu, być niebanalnym sposobem na wykończenie werandy, zabudowę tarasu. Może być wykorzystywany sezonowo (w wersji nieogrzewanej) lub całorocznie (ogrzewany samodzielnie, lub „instalacją grzewczą z domu”). Bez względu na wariant ogrodu, na który się zdecydujemy, z pewnością dobrze jest wiedzieć, czy lepiej budować ogród samodzielnie? Czy może zlecić jego projekt i wykonanie producentowi ogrodów zimowych?

Ogród zimowy to nie oszklony taras

Osobiście uważamy, że samodzielna budowa ogrodu zimowego to duże ryzyko niepowodzenia. Ogród zimowy to nie jest po prostu oszklona weranda, czy taras, choć na pierwszy rzut oka tak właśnie mogłoby się wydawać. Ogród zimowy jest to konstrukcja szklana, która może być oparta na szkielecie drewnianym, aluminiowym, bądź też stalowym czy z PCV, która pełni funkcję ogrodu całorocznego. Jest to rodzaj przydomowej szklarni, w której przez cały rok można cieszyć się zielenią i przepięknymi barwami kwiatów. Żeby jednak tak było, musi w takim ogrodzie zimowym zostać stworzony odpowiedni mikroklimat. Można go osiągnąć, stosując nowoczesne systemy ogrodów zimowych, których różna konstrukcja i możliwość indywidualnego wykonania na zamówienie sprawiają, że planując ogród zimowy, praktycznie nie ma żadnych (no poza budżetowymi) ograniczeń. Ogród zimowy powinien być tak zaplanowany, aby gwarantował roślinom optymalne warunki rozwoju możliwe przez większą część roku bez konieczności wspomagania go dodatkowymi systemami wentylacji, zaciemnień, czy konieczności dogrzewania. Z tego względu zaleca się, aby ogrody zimowe planować od strony wschodniej lub zachodniej domu, czy też mówiąc ogólniej obiektu budowlanego.

Postaw na solidny dach

Kluczem do stworzenia idealnego ogrodu zimowego jest dobór odpowiedniego systemu zadaszenia. Samodzielne szukanie form wykończenia dachu ogrodu zimowego może skończyć się problemami z utrzymaniem odpowiedniego okresu wegetacyjnego hodowanych weń roślin bądź utrzymanie optymalnych dla roślin warunków wzrostu będzie na wysokim poziomie. W idealnie dobranym zadaszeniu ogrodów zielonych wszystko od początku do końca będzie idealnie zaplanowane i przemyślane. Układ krokwi dopasowany przekrojem do kształtu bryły, profile wzmacniające podobne do tych, które stosuje się do pokrywania basenów. To wszystko sprawia, że dach jest stabilny i wytrzymały na ciężkie warunki pogodowe bez względu na swą rozpiętość. Specjalny rodzaj dobranego szkła i systemów wentylacji sprawia, że regulacja warunków temperaturowych ochrona przed wiatrem i wilgocią gwarantuje bezpieczne korzystanie z tarasu przy każdej pogodzie. To, co wydaje się najważniejsze w budowie ogrodu zimowego, czego budując samodzielnie ogród zimowy, możemy najzwyczajniej w świecie nie wiedzieć, to rodzaj spadku, pochylenia dachu, który gwarantować będzie swobodne zsuwanie się śniegu, a napór nawet silnego wiatru nie spowoduje przekroczenia maksymalnych napięć i zniszczenia konstrukcji ogrodu.