Czym są balustrady samonośne

Szklane balustrady samonośne idealnie wpisują się w estetykę współczesnej architektury. Do niedawna ich zastosowanie ograniczało się do wykorzystania w miejscach publicznych, głównie w galeriach handlowych i na stadionach. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się je na zewnątrz i wewnątrz budynków mieszkalnych. Co sprawia, że szklane balustrady samonośne, chociaż nie najtańsze, są obecnie aż tak popularne?

Balustrady szklane w przepisach

Przepisy dotyczące balustrad zawarte zostały w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z zapisem balustrada przy schodach, pochylniach, balkonach, portfenetrach i loggiach nie może mieć elementów o ostrych zakończeniach, a sama konstrukcja powinna przenosić obciążenia poziome, opisane w Polskiej Normie PN-EN 1990:2004. Dodatkowo wysokość balustrady i jej wypełnienie muszą gwarantować ochronę przed wypadnięciem. W przypadku balustrad szklanych zastosowany materiał musi dodatkowo charakteryzować się podwyższoną wytrzymałością na uderzenie, a przy zbiciu tłuc się na nieostre kawałki. Tym samym do najczęściej stosowanych rodzajów szkła przy balustradach samonośnych należy szkło hartowane, laminowane i klejone. Zgodnie z przepisami w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach wielopoziomowych balustrada powinna mieć 90 cm wysokości, w przypadku budynków wielorodzinnych 110 cm.

Budowa balustrady samonośnej

Balustrady szklane są tak samo wytrzymałe, jak wykonane z każdego innego materiału. Szkło jest tylko wypełnieniem między słupkami ze stali lub między ramami – nie spełnia w nich funkcji konstrukcyjnej. Przejmuje natomiast na siebie obciążenia powstające podczas użytkowania balustrady. Balustrady samonośne montuje się przeważnie do poziomego podłoża. Za utrzymanie ciężaru szkła odpowiedzialna jest wówczas specjalna uszczelka umieszczona w dolnej listwie, dopasowana do grubości tafli. Do montażu tafli szklanej przy skosie służą mocowania punktowe – kilkumilimetrowe blokady, które zapobiegają obsuwaniu się tafli. Alternatywnym sposobem montażu jest zamocowanie szkła w klamrach, przytwierdzanych bezpośrednio do słupka. Firma SPECJALL dzięki wykorzystaniu rozwiązań systemowych dopasowuje balustradę samonośną do konkretnego projektu. Duża gama dodatkowych akcesoriów pozwala na wykonanie bardzo oryginalnych koncepcji.

Dzięki wykorzystaniu tafli szkła, balustrady samonośne zyskują ponadczasowy styl. Dzięki temu wpisują się zarówno we wnętrza nowoczesne, jak i w klasyczne oraz loftowe. Szkło się nie starzeje i nie wychodzi z mody. Dzięki zastosowaniu balustrad można optycznie powiększyć pomieszczenie i podnieść jego wartość estetyczną.