Zabudowy balkonów i tarasów

Zabudowy balkonu lub tarasu pozwalają na powiększenie przestrzeni mieszkania czy domu. Dzięki temu można uzyskać większą ilość miejsca do rekreacji, uprawy roślin czy przechowywania. Zabudowany balkon lub taras uniezależnia użytkownika od kaprysów pogody – opadów atmosferycznych czy niższej temperatury. Dostępne systemy zabudowy pozwalają na uzyskanie przytulnego miejsca odpowiadającego potrzebom użytkowników. Stosowane obecnie systemy aluminiowo-szklane są bardzo estetyczne i ładnie wykończone. Ich obsługa jest bardzo łatwa, a wszystkie elementy są w pełni bezpieczne i nie stanowią żadnego zagrożenia.

Firma Specjall wykonuje zabudowy tarasów i balkonów korzystając ze sprawdzonych i funkcjonalnych systemów dostarczanych przez Copal. Duży wybór dostępnych rozwiązań konstrukcyjnych umożliwia dobór optymalnego sposobu zabudowy dla każdego budynku. Stosowane przez firmę Specjall zabudowy balkonów i tarasów znakomicie współgrają zarówno z wyglądem starszych, jak i nowych budynków. Specjalne systemy bezramowe dają możliwość uzyskania zabudów, które są praktycznie niewidoczne z zewnątrz i w żaden sposób nie zakłócają koncepcji architektonicznej obiektu.

Zalety zabudowy balkonów i tarasów

Zabudowa balkonu lub tarasu w budynku jedno- czy wielorodzinnym pozwala na uzyskanie przestrzeni do wypoczynku niezależnie od panującej pogody. Zabudowy chronią przed deszczem, wiatrem, zalegającym śniegiem czy opadającymi liśćmi. Pomagają w utrzymaniu balkonu czy tarasu w czystości i ograniczają konieczne zabiegi konserwacyjne.

Zabudowa chroni meble i przedmioty umieszczone na balkonie, pozwala też na hodowanie roślin. Dzięki zabudowie nie trzeba się martwić tym, że wiatr może przewrócić doniczki i połamać kwiaty. Zabudowany balkon oznacza też nieco wyższą temperaturę, co w przypadku wielu gatunków roślin może mieć duże znaczenie. Balkon jest też zazwyczaj znacznie lepiej doświetlony, co daje lepsze warunki do wegetacji. Korzystna jest też na zabudowanym balkonie czy tarasie zazwyczaj nieco większa wilgotność powietrza.

Zabudowy balkonów i tarasów pozwalają również na ograniczenie docierającego do wnętrza mieszkania hałasu. Dodatkowe okna zmniejszają słyszalne wewnątrz hałasy związane z ruchem ulicznym czy zlokalizowanym w pobliżu placem zabaw. W przypadku, gdy mieszkanie od strony balkonu albo tarasu jest bardziej wystawione na padające promienie słońca, zabudowa balkonu może pomóc w obniżeniu temperatury wewnątrz. Podobny efekt można uzyskać zimą, gdy przeciwdziała ona nadmiernemu wychładzaniu.

Dostępne rodzaje zabudowy balkonów i tarasów

Najpowszechniej stosowanymi rodzajami zabudowy balkonu lub tarasu są systemy ramowe oraz bezramowe. Pozwalają one na uzyskanie podobnego efektu, różniąc się jednak konstrukcją i sposobem otwierania okien oraz uzyskiwanym zewnętrznym efektem wizualnym.

Zabudowy balkonów i tarasów w systemie ramowym

Zabudowy balkonów i tarasów w systemie ramowym wykorzystują okna osadzone w aluminiowych ramkach. Są one montowane na balustradzie lub podłodze balkonu na specjalnych prowadnicach, które pozwalają na ich przesuwanie. W ten sposób umożliwiają przewietrzanie oraz regulowanie ilości powietrza, które napływa na balkon lub taras.

Okna przesuwające się na prowadnicach są wyposażane w specjalne łożyska, dzięki czemu przesuwają się lekko i nie stawiają oporu. Jednocześnie są wyposażone w działające automatycznie zamknięcia, które zabezpieczają przed przypadkowym otwarciem przez wiatr, nieostrożnego kota lub ciekawskiego ptaka.

Zabudowy balkonów i tarasów w systemie bezramowym

Zabudowy balkonów i tarasów w systemie bezramowym są zbudowane z jednolitych tafli szkła hartowanego, którego boki pozostają odkryte. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik uzyskuje wrażenie dużej szklanej tafli przesłaniającej cały balkon lub taras. Ze względu na bardzo dużą precyzję wykonania szczeliny pomiędzy sąsiednimi szybami są bardzo małe, a poszczególne elementy przylegają do siebie.

Tafle szkła są osadzone w specjalnych prowadnicach, które umożliwiają zsunięcie ich na bok i całkowite odsłonięcie całości. Wielkimi zaletami systemu bezramowego jest większa ilość światła przedostająca się do wnętrza oraz mała widoczność całej konstrukcji zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz budynku.

ZABUDOWA BALKONU – SYSTEM COPAL